Detoksy sokowe – nie daj się nabrać!

‘’NOWY ROK, NOWA JA’’– większość osób zaczyna go od ‘’oczyszczenia organizmu’’ poprzez detoksy, które niestety stają się coraz bardziej popularne. Na rynku ciągle powstają firmy sprzedające nam pigułki, preparaty i soki, po których będziemy wyglądać jak instagramowe gwiazdy, którym płacą, by reklamowały ich produkt, więc są traktowane również jako droga na skróty. Droga do osiągnięcia zgrabnej sylwetki. Detoksy sokowe stosuje się również, aby pozbyć się toksyn oraz chemii, która znajduje się w produktach spożywanych na co dzień. Ku zaskoczeniu- warzywa i owoce, z których wytwarzane są soki również nie stronią od tych złych substancji.

Producenci przekonują nas że, dzięki temu:

● ‘’oczyścimy organizm z toksyn’’

● pozbędziemy się tkanki tłuszczowej

● dostarczymy organizmowi dużo witamin

● zyskamy dużo energii

● polepszy się nasze samopoczucie

● poprawimy metabolizm

● poprawimy wygląd skóry

● zapobiegnie to wypadniu włosów

Żeby osiągnąć wyżej wymienione efekty należy zakupić soki, które jak możecie się domyślić, nie są tanie. Koszt to ok. 95 zł za 6 butelek.

Jak jest w praktyce?

Zacznijmy od tego, że organizm’’ oczycza się ‘’ sam, nie wierzysz ? Masz nerki,wątrobę, jelita, nawet nie wiesz jak silne są te organy, które bronią Twój organizm od wchłaniania toksycznych substancji. Jeśli bylibyśmy zatruci, musiałaby to być konkretna substancja np. ołów, rtęć. Należy udać się wtedy do specjalisty.

Owszem, picie samych płynów powoduje utratę masy ciała, możesz schudnąć nawet 5 kg, ale gdy przestaniesz stosować tą „dietę”, kilogramy wrócą- najprawdopodobniej pojawią się dodatkowe. Jedyne co stracisz to czas, pieniądze i wodę, tak, te ujemne kilogramy na wadze to woda, nie tłuszcz.

Producenci przekonują nas, że to bomba witaminowa, ale czy aby na pewno? Niektóre witaminy tj. A,D,E,K potrzebują tłuszczu, aby były bardziej przyswajalne. Tego makroskładnika nie spotkamy w owych sokach. Zabraknie Ci, również wapnia i żelaza.

Czy zyskacie dużo energii? Wątpię, najpradopodobniej będziecie osłabieni poprzez zbyt niski bilans kaloryczny oraz rozdrażnieni przez głodówkę, bo inaczej nie można tego nazwać.

Działanie przeczyszczająco („oczyszczające”) występuje, ale tylko przez okres jego trwania, gdy skończysz kuracje, pojawią się zaparcia.

Wygląd skóry poprawisz, gdy Twoja dieta będzie zbilansowana i nie będzie brakować w jej składników odżywczych i mineralnych. Same węglowodany tego nie załatwią, potrzebujesz jeszcze białka oraz tłuszczu.

Włosy jak i skóra potrzebują zbilansowanej diety, więc najprawdopodobniej po długim stosowaniu takiego detoksu zaczną wypadać garściami.

Jest więcej negatywów niż pozytywów, więc dlaczego są popularne?

Ponieważ reklamują je gwiazdy i infulencerzy, a producenci zapewniają o lepszym samopoczuciu i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zastanów się czy chcesz ryzykować zdrowie, tracić pieniądze tylko po to, aby zobaczyć 5kg mniej na wadze? Pomyśl co będzie później, zapewne wrócisz do starych nawyków żywieniowych i dojdą dodatkowe kilogramy, a jeśli przedłużysz kuracje może doprowadzić to nawet do zaniku miesiączki u kobiet i zaburzeń odżywiania, bo uwierzysz, że picie soków to jedyna słuszna metoda na odchudzanie.

Podsumowując, nie jesteśmy zwolennikami takiej metody, nie jest ona ani racjonalna, ani zdrowa. Nie uczy nas dobrych nawyków żywieniowych i relacji z jedzeniem. Dlatego zastanów się nie jeden, a kilka razy zanim zdecydujesz się na zakup takich soków i wydasz na nie krocie.

@k_madam

Podoba Ci się? Udostępnij!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Polecamy